Interneta pieslēguma izvēle

Autors: Agnis
Kategorija: Stāsti

Ieteikt draugiem


Interneta pieslēguma ātrums/cena

Interneta pieslēguma izvēleĀtrums un cena, nenoliedzami, ir pirmie divi kritēriji, uz ko cilvēki skatās, kad jāizvēlas starp vairākiem interneta pieslēguma variantiem. Lielāks ātrums un zemāka cena. Praksē gan parasti lielāks ātrums atbilst augstākai cenai un attiecīgi otrādi - mazāks ātrums, zemāka cena. Nelāgi... nāksies meklēt kompromisu.

Paanalizējot esošos piedāvājumus Latvijā, redzams, ka daudz maz nopietnie varianti interneta pieslēgumiem sola lejupielādes (download) ātrumu sākot no 1 Mbit/s, līdz pat 10 Mbit/s un vairāk. Ekstrēmi lielus ātrumus es nemeklēju, jo ikdienā bez tādiem varu mierīgi iztikt.

Ko nozīmē mērvienība Mbit/s?

Megabiti sekundē. Visvieglāk to izprast uz piemēra. Man ir pieslēgums ar ātrumu 5Mbit/s. Tas nozīmē, ka vienā sekundē es varu no interneta nolasīt datu apjomu, kas vienāds ar 5/8 MB (megabaitiem), jeb 640 KB (kilobaiti). Uzskatāmības dēļ - viena dziesma mp3 formātā vidēji ir ap 5MB, līdz ar to šo dziesmu varēsim "novilkt" (5*1024)/640 = 8 sekundēs. Labas kvalitātes filmas izmērs vidēji varētu būt ap 1.5 GB (gigabaiti). Šo filmu varēšu novilkt (1.5*1024*1024)/640 = 2458 sekundēs, jeb 41 minūtē. Ja kvalitāte sliktāka, pat vēl ātrāk.

Augšupielādes ātrums parasti būs jūtami - 4,10 un vairāk reizes mazāks. Šo ātrumu mēs reāli izmantojam, kad sūtām kaut ko no sava datora prom, piemēram, sūtām draugam jaunās bildes.

Atkarībā no savām vajadzībām un maciņa biezuma, tad vajag izvēlēties aptuveno nepieciešamo interneta pieslēguma ātrumu. Tālāk jau var domāt par konkrētiem pakalpojumu sniedzējiem un salīdzināt to piedāvājumus.

ISP piedāvājumi

Gandrīz vienmēr ātrums piedāvājumos tiek norādīts, piemēram, kā "līdz 5 Mbit/s". Šeit uzsvars ir uz vārdu līdz. No vienas puses tas ir pamatoti, jo ātrums nav 100% stabils - tas svārstās atkarībā no dažādiem apstākļiem. Tomēr šādā piedāvājumā reāli tas nozīmē, ka neviens negarantē, ka šāds ātrums tiešām arī būs - garantijas ir tikai par to, ka nebūs ātrāk ;) Tāpēc es lielu vērību piegriežu arī tam, vai ir norādīts minimālais garantētais ātrums.

Svarīgi ir arī pārliecināties par pieslēguma iespējamību, jo atsevišķos gadījumos konkrētais pakalpojumu sniedzējs var neatbalstīt konkrēto pilsētu, reģionu vai māju.

Piedāvājumos varētu būt iekļauti arī dažādi papildus bonusi (bezmaksas e-pasta kastītes, loterijas, akcijas). Ja nu sagadās, ka piedāvāta tiek tieši šobrīd vajadzīga lieta, tas, protams, varētu būt pluss, lai izvēlētos šo interneta pakalpojumu sniedzēju.

Šī brīža situācija Latvijā

Latvijā ir diezgan daudz interneta pakalpojumu sniedzēju (ISP - Internet Service Provider). Gan lieli, kas darbojas visas Latvijas mērogā, gan mazi - darbojas tikai nelielā reģionā.

Bieži vien ir izdevīgi izvēlēties tieši nelielo reģionālo uzņēmumu piedāvājumus - kā galvenā priekšrocība ir to biroja atrašanāš vietas tuvums, nereti lēta ierīkošana. Tomēr jārēķinās, ka mazi uzņēmumi atsevišķos gadījumos var nespēt nodrošināt atbilstošu pakalpojuma kvalitāti.

No lieljiem piedāvājumiem uz šo brīdi interesantākais, manuprāt, ir Lattelecom piedāvātais "Mājas komplekts". Tas ļauj par 15 - 20 Ls mēnesī (atkarībā no pieslēguma ātruma) lietot gan internetu, gan fiksēto tālruni (ar bezmaksas sarunām vietējā Lattelecom tīklā). Bet galvenais iemesls, kādēļ šis piedāvājums tieši šobrīd man liekas tik interesants, ir akcija ar bezmaksas pieslēgumu un modemu, kā arī iespēja tikt pie mazcenas portatīvā datora.

Piedāvājumu ir pietiekoši daudz, atliek tikai izvēlēties.Komentāri

Hannibals, 2009-06-09 09:29:03

Personīgi man ar mazajiem ISP nekāda sevišķi labā pieredze līdz šim nav - gadās, ka pēkšņi vienā brīdī nets uz laiku pazūd (nereti brīvdienās), uz vienīgo telefonu zvanot, neviens neceļ, un tad nav pat kur īsti iet un kam sūdzēties.


alijs, 2009-06-10 20:42:58

Mana ISP birojs ir gandrīz vai pāri ielai, tāpēc varētu aiziet un personīgi pasūdzēties, ja rastos tāda vajadzība :)

Godīgi sakot, pagaidām ar pieslēgumu nekādu sevišķu problēmu nav bijis. Ja būtu, tad tiešām nopietni apsvērtu domu par to mazcenas portatīvo...


gunitinja, 2010-05-01 15:09:48

xd

Lai pievienotu komentāru, autorizējies!

 
Par mums | Sadarbība | Noteikumi | Kontakti | Lapas karte © mycompany.lv 2008 - 2010